×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 23 February , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
اهمیت و شناخت دوران نوجوانی

تهیه و تنظیم: “فاطمه واسع‌حقدوست”

کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره پلیس گیلان

اهمیت و شناخت دوران نوجوان

دوره‌ نوجوانی توانایی‌های ناشناخته تفکر را آشکار می‌سازد و افکار نو، دیدگاه‌های تازه و افق‌های جدید، مشغولیت‌های ذهنی نوجوان تغییر شکل می‌یابد و پیچیده می‌شود.

معمولاً نوجوانی را بین ۱۱ تا ۱۸ سالگی در نظر می‌گیرند در این دوره تغییر شکل‌های جسمی و ذهنی به وجود می‌آید. تغییر شکل ذهنی شامل تغییر در تفکر، حل مساله، تحول فکری، توانایی تدوین فرضیه، آینده نگری و سایر مسائل می‌شود.

یکی از ویژگی‌های این دوره اهمیت داشتن نظر دیگران است. نوجوان به ظاهر خود بسیار اهمیت می‌دهد و معتقد است که همیشه در حال ارزیابی و قضاوت از جانب دیگران است. نظر دیگران درباره او دائمی و همه جایی است.

از این رو تا اندازه‌ای اهمیت گروه همتایان در این دوره منعکس می‌شود. نوجوان از واکنش همتایان درباره خود نگرانی دائمی دارد تا حدی که حاضر می‌شود برای جلب توجه دیگران کارهای مختلفی انجام دهد. به عنوان مثال انجام اعمال کنجکاوانه و تجربه‌های ماجراجویانه و مبارزه طلبی از ویژگی‌های این دوران است.

والدین متوجه می‌شوند که فرزند آنها دیگر آن پسر بچه یا دختر بچه دیروز نیست، بسیار جسور و تا حدی عصیانگر و زبر و زرنگ و منطقی است.

فرزند آنها مرزهای تازه‌ای تعیین می‌کند؛ پول خودم، دوستان خودم، تفریح مورد علاقه‌ام و غیره. او دیگر مثل سابق محدودیت‌های والدین را نمی‌پذیرد، دنیای تفکر او متحول می‌شود و ادراک او از موقعیت تغییر می‌یابد. او عقاید شخصی خود را بیش از پیش محکم‌تر و روشن‌تر بیان می‌کند و برای تائید آن دلیل می‌آورد.نوجوان بطور دائم برای کسب هویت تلاش می‌کند، او متوجه می‌شود که در جسم، افکار، هیجانات، آرزو‌ها و روابط او با دیگران دگرگونی‌هایی به‌وجود می‌آید.

نوجوانی، دوره‌ای حساس و بحرانی است. ویژگی این مرحله از رشد جستجوی خویشتن است که هویت‌یابی را به همراه دارد. نوجوان برای استقرار هویتی که ثبات عاقلانه داشته باشد باید به این نوع سؤالات پاسخ دهد: “من کیستم؟ “در آینده چه کسی خواهم شد؟ “چرا این یا آن نیستم؟ “در نوجوانی معنا دادن به خویشتن در بافت زندگی، رنگی خاص پیدا می‌کند. خلق نوجوان نوسان دارد و شیوه تفکر او دگرگون می‌شود. درباره ادامه تحصیل تصمیم می‌گیرد و درباره شغل آینده فکر می‌کند.

یکی از چالش‌های دوره نوجوانی، تعارض بین والدین و نوجوان است. والدین دوره نوجوانی را معمولاً دشوارترین مرحله تعلیم و تربیت کودکان خود می‌دانند. زیرا نوجوان برای بریدن از وابستگی کودکی و کسب استقلال بزرگسالی تلاش می‌کند.

جستجوی هویت نوجوان را در جهت زیر پا گذاشتن ممنوعیت‌ها و عبور از محدودیت‌ها سوق می‌دهد.دشواری‌هایی که والدین با نوجوان پیدا می‌کنند بیشتر به استقلال مربوط می‌شود. نپذیرفتن توصیه‌های والدین، عصبانیت والدین علیه نوجوانی که آزادی بیشتری می‌خواهد و ترس برای امنیت او موضوع‌های اصلی والدین است.

نحوه برخورد والدین با فرزندان در دوران نوجوانیوالدین، اولین کسانی هستند که زیربنای شخصیت نوجوان را پایه‌ریزی می‌کنند. آنها مسلماً بهترین و خیرخواه‌ترین دوست فرزندان خود و خواهان سعادت آن‌ها هستند.

بعضی از والدین، ممکن است این‌طور فکر کنند که چون خیرخواه فرزندان‌شان هستند، پس هر تصمیمی برای آنها بگیرند، قطعا باید به مرحله اجرا در آید و بچه‏ها باید به طور کامل اوامر آنها را اطاعت کنند.

عدم رفتار صحیح والدین در این دوره با نوجوانان نمی‌‌تواند کمکی به استقلال و هویت فکری و معنوی و رشد عاطفی آنها بکند، بلکه جلوی رشد طبیعی و عاطفی آنها را می‌گیرد و امکان وقوع بسیاری از حوادث ناگوار را برای نوجوانان فراهم می‌کند.بعضی از والدین هم می‌ترسند که به نوجوان شان اعتماد کنند که این باعث ناراحتی و گله‌‌مندی بسیاری از نوجوانان می‌شود.

در مورد مسائل که باعث ناراحتی و نگرانی آن‌ها شده، بهتر است والدین به عنوان همدم و هم‌صحبت، بدون احساس داوری و قضاوت، نوجوان را تشویق به برون‌ریزی کنند. احساسات سرکوب شده در دوره بحران نوجوانی، مشکلات بلند مدتی را می‌تواند به همراه داشته باشد، پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد با نوجوان خود ارتباط برقرار کنید و اگر او سکوت می‌کند و در مورد آن موضوع صحبتی نمی‌کند، سعی کنید نظرش را راجع به آن موضوع بپرسید.

به آنها در مورد هر آن‌چه که می‌گویند، احترام قائل شوید و به آنها اهمیت دهید. اگر با کاری که انجام می‌دهید، مخالفت کردند با آنها بحث نکنید از آنها بپرسید که چطور می‌توانید کمک کنید و یا چه کمک دیگری از دست شما بر می‌آید در مورد بحران نوجوانی و آینده‌شان با آنها صحبت کنید اینکه استرس و ناراحتی که الان با آن مواجه هستند با گذشت زمان برطرف خواهد شد.

اگر احیانا تحت فشار مسائلی هستند که در مدرسه رخ می‌دهد و یا فعالیت‌هایی که آنها را دچار تشویش و نگرانی می‌کند، برنامه‌ای تنظیم کنید تا این فشارها را کاهش دهید از آنها حمایت کنید تا به کارهای اجتماعی و سرگرمی‌های خود با وجود بحران نوجوانی ادامه دهند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.