بهترین منابع برای یاد گیری
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
بهترین منابع برای یاد گیری

کوروش ابومحبوب
دکترای کارآفرینی و مدرس دانشگاه

داستان‌ها و افسانه‌ها جزو بهترین منابع برای یادگیری هستند. چون هم شنیدن شان جذاب است و هم درس‌ها را به گونه‌ای روایت می‌کنند که برای همیشه در ذهن می‌نشیند.
پیگمالیون یک مجسمه ساز متبحر وپیکر تراش افسانه ای است و در یک پیکر تراشی مجسمه ای بسیار زیبا از یک زن ساخت بطوریکه کسی قادر نبود حتی به اندازه نوک سوزن یا دانه ارزن و…چیزی به زیبایی آن افزوده کند و این نکته وادامه ماجراهای این پیکر تراشی باعث مانایی این افسانه شد، واگویه ادامه این افسانه مورد بحث ما نیست چون اثر پیگمالیون در عرصه های مختلف کار برد دارد ودر این یادداشت در نگاهی کوتاه دو مبحث مدیریت و کسب و کار واکاوی شد تا شاید مفید به فایده شود.
پیگمالیون افسانه‌ یونانی ، در مدیریت و کسب و کار می گوید: انسان ها تمایل دارند در نظر دیگران توانمند جلوه کنند و انتظاراتی که از آنها می رود را برآورده سازند. به عبارت دیگر، هر انسانی دوست دارد تصویری که دیگران از او در ذهن دارند ، مثبت و توانمند باشد. مثلاً یک دانش آموز می خواهد معلم اش او را دانش آموزی باهوش بداند یا یک کارمند می خواهد مدیرش او را به عنوان فردی کوشا و وظیفه شناس بشناسد.
افراد نسبت به سطح انتظارات دیگران از خودشان ، واکنش‌های مستقیم نشان می‌دهند و بر مبنای این انتظارات و ذهنیت‌ها ، تغییر می‌کنند. این یعنی هنگامی‌که شما از فردی انتظاری دارید ، این انتظار شما در نهایت منجر به توسعه توانمندی‌ در آن فرد می‌شود تا جایی که بتواند آنچه از او انتظار دارید را برآورده سازد.
یک مدیر باید ابتدا از توانمندی های هر کدام از کارمندانش آگاه شود و آنها را به رسمیت بشناسد و براساس این شناخت ، تصویری مثبت و توانمند از آنها داشته باشد. سپس آن تصویر را  (با کلام یا رفتار) به کارمندانش منتقل کند. آنچه در ذهن این کارمند بر اساس اثر پیگمالیون شکل می گیرد این است که مدیر من، مرا فردی توانمند شناخته است ؛ من نباید کاری کنم که این دیدگاه مثبت ، منفی شود . من باید کاری کنم که این دیدگاه بماند و تقویت هم بشود.
برعکس اگر مدیری کارمندانش را یک مشت افراد نادان و بی عرضه بداند و مدام به آنها سرکوفت بزند ، حس ناتوانی را به آنها منتقل خواهد کرد . چنین مدیری در واقع با دست خود راندمان کاری مجموعه تحت مدیریت اش را کاهش می دهد. در واقع اثر پیگمالیون یک شمشیر دولبه است که می تواند افراد را به سمت بروز استعداد و توانمندی هایشان سوق دهد یا آنها را منفعل و بی عمل کند. لذا انتظارات یک شخص و مدیر او ، نقش مهمی در آینده کاری‌اش ایفا می‌کند. تحقیقات مشابه  در حوزه‌ها و فعالیت‌های دیگر نشان داده که انتظارات بالای مدیران به سطح موفقیت و بهره‌وری بیشتر کارمندان منجر می‌شود.
بر اساس اثر پیگمالیون مدیران باید بدانند که موفقیت و رشد کارمندان فقط به شرایط کار و توانمندی ها و صلاحیت فردی  بستگی ندارد . لذا بر این اساس مدیران باید همواره کارمندانشان را باور داشته باشند و ازآنها انتظارات بالا و با بهترین نتایج را داشته باشند چرا که در این صورت ، کارمندان این باور را احساس کرده و سعی می کنند بهترین مهارتها و تواناییهایشان را نشان دهند تا انتظارات مدیر برآورده شود.
* چهار قانون اصلی و نتایج مهم اثر پیگمالیون
۱٫  ما انتظاری را شکل می‌دهیم یا از وجود آن مطلع می‌شویم
۲٫ آن را به دیگری انتقال می‌دهیم
۳٫رفتار خود را با انتظارات تطبیق می‌دهیم
۴٫انتظارات به تحقق می‌پیوندد
اثر پیگمالیون نه تنها در مدیریت و کسب و کار  ؛ که در همه عرصه ها ، از روابط شخصی گرفته تا تربیت فرزندان و … کاربرد دارد. آن را هوشمندانه به کار گیرید و از نتایج اش شگفت زده شوید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true