در آموزه های دین مبین اسلام، کار و کارگر از ارزش بسیار بالایی برخوردار است
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۰  
true
true
در آموزه های دین مبین اسلام، کار و کارگر از ارزش بسیار بالایی برخوردار است

معصومه رجبی
فرزند یک کارگر
فرهنگی ومدرس دانشگاه

«شعار سال و نقش کارگران در تحقق آن »
هر ساله روز اول ماه می مصادف با یازدهم اردیبهشت به عنوان روز جهانی کارگر، در اقصی نقاط جهان گرامی داشته می شود.
در آموزه های دین مبین اسلام، کار و کارگر از ارزش بسیار بالایی برخوردار است.
در روایات آمده است پیامبر خاتم، حضرت محمد(ص) از غزوه تبوک به مدینه باز می گشت، یکی از یاران ایشان که نتوانسته بود همراه پیامبر اکرم(ص) به جنگ برود به استقبال آن حضرت آمد. وقتی پیامبر خدا دستان خشک و خشن و ترک خورده او را دید از او پرسید: آیا صدمه ای به دستانت رسیده است؟ سعد انصاری در پاسخ گفت: برای تامین مخارج اهل و عیالم با طناب و بیل کار می‌کنم… پیامبر بر دستان او بوسه زد و فرمود: «این دستی است که در آتش جهنم نمی سوزد.» بوسیدن دست کارگر از سوی پیامبر خدا(ص) که پیامبر رحمت و مهربانی است؛ نشان‌دهنده قدر و مرتبه بالایی است که پیامبر بعنوان مهم‌ترین شخصیت عالم و به نمایندگی از سوی پروردگار، برای کار و تلاش و کسب روزی حلال قائل شده است.
در حدود یک دهه است که شعارهای انتخابی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی برای هر سال با موضوع اقتصاد و معیشت مردم گره خورده و رکن اصلی تحقق جامع اغلب این شعارها، به نوعی بدنه کار و فعالیت در جامعه، تولید ملی و ارتقا آن در سطوح مختلف و پویایی نظام اقتصادی در حل مشکلات مالی خانواده‌های ایرانی و بومی‌سازی فناوری‌های مورد نیاز در روند خدمات‌رسانی عمومی به مردم است.
که این موارد ارتباط زیادی با عملکرد بدنه کارگری جامعه دارد، در حقیقت به معنای احیا و به نوعی جهش در روند تولیدات صنعتی یا غیرصنعتی کشور است و از این رو عوامل شاخصی همچون اشتغالزایی و کارآفرینی، تسهیل معیشتی خانواده‌های کارگری صنعت تولید و توسعه امنیت شغلی برای این قشر از شاغلان کشور در روند تحقق شعار های سال دخالت دارد و اهتمام ویژه در ساماندهی هر یک از موارد مذکور منجر به تحقق شعار سال خواهد شد.
نقش کارگران در کنار کارفرمایان در روند توسعه پایدار اقتصادی کشور و خودکفایی در صنعت و خدمات، با در نظر گرفتن شعار «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» برای سال ۱۴۰۰، محوری و پر رنگ تر شده و از این رو توجه به تامین معیشت خانواده‌های کارگری که در ماه‌های اخیر التهابات قابل توجهی را در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی تجربه کرده است، باید در اولویت دستور کار اجرایی دولت و دیگر نهادهای حاکمیتی باشد.
در حقیقت نیروی انسانی که بخش اعظم آن در کشور ما را کارگران حوزه‌های مختلف نظام اقتصادی تشکیل می‌دهند، به یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در پی نوسانات اقتصادی، گرانی و تورم‌های گسترده در سال‌های اخیر تبدیل شده و از این رو سرمایه گذاری بلندمدت برای ایجاد یک سازوکار دائم در راستای رفع مشکلات معیشتی این بخش از نیروهای کارگری فعال در بستر نظام اقتصادی، عزم جدی مسئولین را میطلبد و از سوی دیگر منجر به تسهیل سازی افق توسعه پایدار اقتصادی در بستر صنایع مختلف کشور نیز می‌شود و تولید ثروت ملی که یکی از وظایف ذاتی کارگران است به فرصتی برای تسهیل معیشت آنها تبدیل می‌شود.
کارگران به عنوان موتورهای محرک در هر صنعت پیشران یا غیر پیشران اقتصادی، نقش مهمی در تسهیل تامین معیشت مردم دارند و بی‌شک توقف تلاش و فعالیت از سوی آنها، بسیاری از صنایع و شرکت‌های خدماتی را با مشکلات قابل توجه و بنیادینی روبرو خواهد کرد.
انصاف نیست که این قشر زحمت‌کش از جامعه به رغم تلاش‌های روزافزون و شبانه روزی خود در راستای حل مشکلات اقتصادی کشور و برای راحتی، آسایش و رفاه بیشتر خانواده‌های ایرانی، خودشان از تامین رفاه و مدیریت مالی خانواده با استفاده از حمایت‌های دولتی در بحران‌های اقتصادی محروم باشند.
اگر مشکلات اقتصادی دامنه حمایت‌های معیشتی دولت از خانواده‌های ایرانی را به صورت روزانه تنگ و تنگ‌تر کند، این خانواده کارگری است که بیشترین مشکلات مالی را در روزگار کنونی دارد و دولت حق ندارد هیچ‌گاه این خانواده‌ها را در روند ارائه حمایت‌های معیشتی و مالی نادیده بگیرد.
بی‌شک اگر کارگری نباشد، صنعتی هم نخواهد بود و این وظیفه دولت است که در شرایط ویژه بحران‌های اقتصادی به فریاد کمک‌خواهی خانواده‌های کارگری توجه کند و برای احقاق حقوق اقتصادی و اجتماعی آنها بکوشد؛ شیوع گسترده ویروس کرونا، درآمد سرپرست تعداد زیادی از خانواده‌های کارگری را به صفر رساند و این حجم از تحمیل مشکلات مالی بر اقتصاد خانواده‌های کارگری در دهه اخیر بی‌سابقه است.
تجلیل نمادین از کارگران در روز جهانی کار و کارگر توسط مسئولان دولتی کافی نیست و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید نقش تشکل‌های کارگری در روند تصمیم‌گیری‌های مربوط به این قشر زحمتکش را برجسته‌تر کند تا قوانین جدیدی که برای اجرا در بستر مشاغل کارگری تصویب می‌شود، همخوانی بیشتری با واقعیت زندگی کارگران در شرایط حساس کنونی داشته باشد.
شرایط کنونی کار در حال حاضر به گونه‌ای است که کارشناسان معتقدند نرخ دستمزد فعلی نمی‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری کارگر شود؛ اما کارگران ایرانی ثابت کرده‌اند که در شرایط اقتصادی سخت نیز به توسعه کشور کمک می‌کنند و با تلاش خود حماسه می‌آفرینند.
اینجانبه فرصت را مغتنم شمرده و فرارسیدن روز جهانی کارگر را به تمامی کارگران عزیز و زحمتکش
تبریک و تهنیت عرض می نمایم و برای یکایک آنان عزت روز افزون از درگاه خداوند بزرگ مسئلت می نمایم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true