«اهمیت سلامت در مدیریت شهری»
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۸ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
«اهمیت سلامت در مدیریت شهری»

معصومه رجبی
فرهنگی و مدرس دانشگاه

«اهمیت سلامت در مدیریت شهری»

شهر موجود زنده‌ای است که سلولهای آن از انسانها تشکیل می‌شود و هر انسانی در سلامت شهری خود سهم بسزایی دارد.
اساس و پایه هر شهری وجود شهروندانی است که بتوانند برای ساختن شهر، مشارکت کنند و این امر بی‌گمان نیازمند شهروند سالم در جامعه است .
مدیریت شهری می‌تواند بدون ورود به حوزه درمان در ایجاد شهر سالم مؤثر و نقش‌آفرین باشد
شهرداری به‌عنوان یک دولت محلی در ایجاد فضای حامی بهداشت و سلامت نقش مهمی دارد. ایجاد این فضا مفهوم گسترده‌ای دارد و توسعه فضاهای شهری تا نظارت بر سلامت فضای فیزیکی داخل خانه‌ها را دربرمی‌گیرد.
مثلاً شهرداری می‌تواند شرایط یک ساختمان مسکونی را از نظر میزان هدررفت انرژی مورد ارزیابی قرار دهد و برای شیوه مصرف مواد غذایی یا تولید پسماند در فضای داخل ساختمان فرهنگسازی کند.
سلامت جسمی، سلامت ذهن و روان، حس تعلق محله‌ای (اعتماد به نفس)، امنیت و ایمنی و تاب‌آوری از شاخصه‌های مهم بهداشت و سلامت هستند و عملکرد شهرداری در اداره شهر هر ۵ حوزه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. از جمله برای شاد بودن و سلامت روحی و روانی شهروندان می‌توان فضای شهری را به سمت و سویی برد که مردم، شادی و سرزندگی داشته باشند یا برای رشد حس تعلق محله‌ای (اعتماد به نفس) فضایی را ایجاد کرد تا فرد بتواند توانایی‌های خود را بروز دهد و اعتماد به نفسش را بالا ببرد. در حوزه تاب‌آوری (توانایی کنارآمدن با چالش‌ها و کاهش خشونت) یکی از اهداف مهمی که کمیته سلامت در نظر گرفته، این است که افراد جامعه مهارت کنترل خشم را بیاموزند و در فضای شهری خشونت کمتر دیده شود.
بنابراین وقتی از تکلیف شهرداری در حوزه سلامت صحبت می‌کنیم هدف این نیست که مدیریت شهری در درمان یا تشخیص بیماری ورود کند، بلکه باید کیفیت زندگی شهروندان را به سمت و سویی ببریم که از همه ابعاد سلامت برخوردار باشند، شادمان باشند، خودمراقبتی و پیشگیری از بیماری‌ها را بیاموزند و به داشتن فعالیت‌های فیزیکی و تغذیه مناسب اهمیت دهند.
دسترسی برابر شهروندان به خدمات سلامت‌محور هم از مواردی است که در حوزه وظایف مدیریت شهری قرار می‌گیرد و در قالب مدیریت یکپارچه شهری انجام‌پذیر است.
«بند ۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها وظیفه نظارت بر امور بهداشتی شهر را بر عهده دارند.»
۱۴۰۰/۱/۱۸

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true