×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 20 May , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
جمع آوری فاضلاب از بستر رودخانه های رشت ضروری است

 به گزارش خط گیلان ،سید محسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل آبفای گیلان با تأکید بر اینکه جمع آوری فاضلاب از بستر رودخانه ها و هدایت به سمت تصفیه خانه از اولویت های این شرکت است افزود: با توجه به اهمیت این موضوع و لزوم مشارکت مردمی برای حفظ محیط زیست، طرح جمع آوری فاضلاب بهداشتی برای مجتمع های مسکونی لاکانشهر، گیل و مسکن مهر از محل درآمد حاصل از تبصره ۳ اجرا خواهد شد.

مدیرعامل آبفای گیلان با اشاره به اینکه وارد مدار بهره برداری شدن تصفیه خانه فاضلاب فخب در سال ۱۳۹۲، اقدام ارزشمندی بود تا فاضلاب از بستر رودخانه جمع آوری گردد، افزود: اعتبار اصلی در بخش فاضلاب مربوط به ردیفی است که هرساله در قانون بودجه مشخص می شود و بر این اساس با توجه به اعتبارات تخصیصی باید فاز به فاز نسبت به اجرای این پروژه ها اقدام کرد.

وی هدف از اجرای پروژه های جمع آوری فاضلاب را هدایت حجم بیشتری از فاضلاب به تصفیه خانه اعلام کرد و افزود: تصفیه خانه جنوب شهر رشت نیز با ۵۴درصد پیشرفت فیزیکی، نیازمند تخصیص ۲۷ میلیارد تومان اعتبار است تا وارد مدار بهره برداری گردد.

حسینی همچنین خاطرنشان کرد: در نظر داریم ورودی رودخانه گوهررود از فاضلاب پاکسازی گردد که با اجرای شش ونیم کیلومتر از مجتمع مسکونی گیل تا پل طالشان فاضلاب منطقه جمع آوری و به سمت تصفیه خانه مسکن مهر هدایت شود.

مدیرعامل آبفای گیلان ظرفیت تصفیه خانه جنوب شهر رشت (مسکن مهر) را ۱۲۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز اعلام کرد و گفت: این پروژه در دو مدول ۶۵۰۰ مترمکعبی اجرا خواهد شد و با توجه به اینکه فاضلاب یک جریان پیوسته است ورود ۱۲۵۰۰ مترمکعب پساب فاضلاب به رودخانه ها به خودپالایی آن کمک خواهد نمود.

مهندس حسینی قرارداد اجرای پروژه جمع آوری فاضلاب تا میدان پل تالشان را هفت و نیم میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این پروژه از محل درآمد حاصل از تبصره ۳ در رشت اجرا خواهد شد که در تسریع روند اجرا بسیار موثر می باشد.

وی همچنین با برشمردن اقدامات آبفای گیلان در راستای کاهش ورودی فاضلاب به رودخانه ها اظهار داشت: با اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب در زون K (بلوار گیلان) بیش از ۱۹ کیلومتر آماده بهره برداری شد و ۱۴۰۰ فقره انشعاب به سمت تصفیه خانه هدایت خواهد شد.

مدیرعامل آبفای گیلان در ادامه تصریح کرد: با توجه به لزوم حفاری برای اجرای پروژه های فاضلاب در سطح رشت، همکاری و بردباری شهروندان در برابر مشکلات این پروژه مورد انتظار است.

وی گفت: با بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر از ورود فاضلاب  ۱۷۰۰۰ واحد مسکونی به رودخانه جلوگیری خواهد شد و به تصفیه خانه هدایت می شود و ایستگاه پمپاژ منطقه حمیدیان نیز با ظرفیت ۵۵۰ لیتر در ثانیه، فاضلاب مناطق حمیدیان و عینک را به تصفیه خانه هدایت خواهد کرد.

حسینی با بیان اینکه نصب انشعاب فاضلاب در نخودچر که فاضلاب منطقه توسط ایستگاه پمپاژ غربی به تصفیه خانه هدایت میشود را نوید پیشرفت گام به گام دانست و گفت: انتظار داریم، مانند گذشته شورای شهر رشت در تملک زمین برای ایستگاه پمپاژ با آبفای گیلان همکاری نماید.

سپس اسماعیل حاجی پور رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تأکید بر اینکه هدف مشترک منافع شهر رشت است و باید برای پاکسازی رودخانه ها تلاش کرد، افزود: به این پروژه باید فراسازمانی نگریست و شورا خود را مکلف می داند نهایت همکاری را داشته باشد چون منافع این پروژه متوجه مردم است و شورا نیز از بدنه مردم است.

وی همچنین تصریح کرد: تبصره ۳ مورد تأئید شوراست و باید برای پاکسازی رودخانه ها هزینه گردد و در صدور مجوز حفاری ها نیز با آبفای گیلان بدون دریافت هزینه همکاری خواهیم نمود.

در ادامه ناصر حاج محمدی شهردار رشت نیز با اشاره به اینکه با وجود شیرابه های سراوان، زرجوب و گوهررود در سرمنشأ آلوده می شوند افزود: ساخت تصفیه خانه شیرابه سراوان آغاز شده و پیشرفت جدی داشته است و بخش ساختمانی آن رو به اتمام است و مشکل آلودگی این رودخانه ها در سرچشمه طی دو ماه آتی حل خواهد شد تا پساب زباله ها وارد رودخانه نگردد.

وی با تأکید بر اینکه در ساماندهی رودخانه ها شهرداری کنار آبفا قرار دارد افزود: گام اول پاکسازی رودخانه ها در سراوان برداشته شد و گام دوم آن بهسازی لبه رودخانه هاست که باید با کاشت نهال و گل کاری به منطقه گردشگری تبدیل شود.

در پایان با توجه به کلنگ زنی پروژه جمع آوری فاضلاب بطول شش و نیم کیلومتر از مجمع مسکونی لاکانشهر تا پل تالشان در ابتدای آذر ماه مقرر شد نسبت به تشکیل ۵ کمیته تخصصی شامل برنامه و بودجه، مشارکت های مردمی (سمن ها)، کمیته اطلاع رسانی، فنی مهندسی و حقوقی اقدام گردد تا پروژه به نحو مطلوب اجرا و شهروندان شاهد ثمرات ارزشمند آن باشند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.