سالمندان گنجینه های ارزشمند
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۹ اسفند - ۱۳۹۹  
true
true
 سالمندان گنجینه های ارزشمند

علیرضا قانع
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت

 سالمندان گنجینه های ارزشمند

اختصاصی پایگاههای خبری تحلیلی خط گیلان وسر توک ، در آستانه روز جهانی سالمندان ، بحث در باره سالمندان  را با حدیثی از پیامبر خدا(ص) شروع کنم که این روزها این پیامبر نور و رحمت بیش از همیشه مورد بی مهری عده ای دنیاطلب و کور دل قرار گرفته اند.

حضرت محمد(ص) در باره سالمندان می فرمایند: «الشَّیْخُ‏ فِی‏ أَهْلِهِ‏ کَالنَّبِیِ‏ فِی أُمَّتِه» یعنی: پیر در میان خانواده(یا قوم) خود، مانند پیامبر میان امت خویش است‏. بی‌شك حضور یك شریك و همدم در طول سالهای زندگی از رنج و مشکلات زیستن كم می‌كند و انگیزه‌ای نیز برای جوانترهای خانواده برای ادامه زندگی خواهد بود.

به هر حال هركس پس از گذشت مدتی از عمر خود به درجه۱ سالمندی می رسد و آنهایی که خداوند این امکان را به آنها می دهد تا روزهای سالمندی را تجربه کنند، قطعاً انسانهای شایسته تری هستند و به زبان ساده گرم و سرد روزگار را چشیده اند و برای خانواده و جامعه خود می توانند چراغ راه و هدایت باشند.

تجربه و کاردانی سالمندان مایه ارج و ارزش این افراد است و بی دلیل نیست که پیامبر خدا آنها را پیامبران خانواده و قوم خود معرفی می کنند.

سالمندانی كه كنار همسر و خانواده خود زندگی می‌كنند، امید به زندگی در آنها بیشتر است و از روحیه ای شاداب و بانشاط و همچنین کاردانی و اعتماد به نفس بیشتر برخوردار هستند، اما برعکس سالمندانی که تنها زندگی می کنند، هر چند سلامت و تندرست هم باشند، مثل این است که گنجینه ای پنهان باشند و دیگران کمتر از تجارب آنها سود می برند. اصولاً سالمندی دورانی از زندگی است که اطرافیان باید از تجارب، دانش و اندوخته های آنها بهره ببرند.

در جامعه ما احترام به سالمندان تقریباً نهادینه شده و سالمندان هر خانواده مورد احترام اطرافیان هستند، این ارج و احترام نه تنها ریشه در باورهای دینی بلکه ریشه در آداب و رسوم ایرانی نیز دارد و ترکیب این دو سبب شده است که ما از فیض وجودی پیران جامعه به عنوان ریش سفیدان اجتماع همواره بهره های فراوان ببریم.

ما در شهرداری رشت در بخش اجتماعی توجه به سالمندان و امور مربوط به این قشر را نیز لحاظ می کند و در طول سال به تناسب برنامه ها، مواردی را دنبال می کند که مرتبط با مسائل حوزه سالمندان است.

علاوه بر اینها کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت هم با تدوین برنامه های حوزه اجتماعی و با لحاظ کردن امور مربوط به این قشر از اجتماع تلاش می کند تا به سهم خود مسائل سالمندان را مد نظر قرار دهد.

مدیریت شهری همواره در برنامه های خود به قشر اجتماعی سالمند به عنوان انسانهای با تجربه جامعه به دیده احترام می نگرد و جایگاهی ارزشمند برای آنها قائل است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true